Popularne metody oszustw telefonicznych

Popularne metody oszustw telefonicznych

Telefony od nieznanych numerów to chleb powszedni dla użytkowników smartfonów. Mimo, że najczęściej okazuje się, że połączenia wykonują do nas telemarketerzy lub sprzedawcy, bywa również, że telefony od obcych numerów to sprawka oszustów. Najczęstszym sposobem przestępców oprócz oszustwa metodą na wnuczka lub policjanta, jest także wykonywanie połączeń z zagranicznych numerów, o późnych porach wieczornych lub nocnych. Oszuści wykorzystują fakt, że wtedy zazwyczaj śpimy i nie słyszymy telefonu, a rano, gdy wstaniemy to oddzwaniamy na nieznany numer.

Każda rozpoczęta minuta połączenia naraża nas na wysokie opłaty. Drugim sposobem oszustów jest fałszywy sygnał rozłączania. Słysząc go wierzymy, że nieznany rozmówca rozłączył się sam. Wtedy odkładamy telefon na bok, jednak “rozmowa” dalej trwa i naraża nas na wysokie koszty. Bardzo często oszuści wynajdują tak numery międzynarodowe, by z pozoru wyglądały jak kierunkowe numery stacjonarne z polskich miast. Są także oszustwa związane z działalnością charytatywną. Polega ona na tym, że oszust nawiązuje kontakt z ofiarą przez telefon, prosząc o przesłanie przekazu pieniężnego z datkiem dla osoby fizycznej, aby pomóc ludziom pokrzywdzonym w katastrofie lub wypadku. Dlatego należy pamiętać, że legalnie działające organizacje charytatywne nie proszą o przelew datków. Kolejnym popularnym oszustwem telefonicznym jest oszustwo związane z podatkami.

Oszust dzwoni do ofiary podając się za przedstawiciela urzędu skarbowego i informuje o zaległościach podatkowych, które należy natychmiast uregulować, aby uniknąć aresztowania, utraty prawa jazdy lub paszportu. Aby zapłacić zaległy podatek, oszust poleca oszukanej osobie przesłanie przekazu pieniężnego lub zakup przedpłaconej karty debetowej. Dlatego pamiętajmy, że pracownicy urzędów nigdy nie żądają natychmiastowej zapłaty, ani nie dzwonią w takich sprawach. Przestępcy stosują także oszustwa wielokanałowe, które mogą zaczynać się od wiadomości SMS, e-mail lub poczty głosowej, zachęcający użytkownika do zadzwonienia pod wskazany w wiadomości numer. Takie działanie powoduje skierowanie ofiary bezpośrednio do oszustwa.

Nieznany Numer

Badamy dla ciebie, kto stoi za nieznanym numerem aby w jednym miejscu zebrać wszystkie informacje o tym, kto jest po drugiej stronie słuchawki. Zawsze sprawdzaj z kim rozmawiasz i kto do ciebie dzwoni.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *