Oszustwo metodą na policjanta

Oszustwo metodą na policjanta

Oszustwo metodą na policjanta – polega na tym, iż oszust w rozmowie telefonicznej podaje się za policjanta i doprowadza do przekazywania pieniędzy w celu rzekomych działań, które mają zmierzać do ochrony środków finansowych. Przykładowo ofiara może usłyszeć, iż środki są zagrożone kradzieżą w wyniku ataku hakerskiego czy możliwością zaciągnięcia kredytu przez osobę nieuprawnioną. Rzekomi policjanci mogą też przekonywać, iż ktoś z osób bliskich rozmówcy spowodował wypadek, a pieniądze są potrzebne, aby sprawca mógł wyjść z aresztu. Przestępcy instruują rozmówcę, aby ten przelał pieniądze na wskazane konto, albo przekazał gotówkę rzekomemu policjantowi.

Następnym przykładem może być metoda na policjanta i pracownika banku polega ona na tym, że dzwoni mężczyzna podający się za funkcjonariusza CBŚP z komendy miejscowości, której dokonywane jest przestępstwo. Oszust podaje wymyślony numer identyfikacyjny, a następnie prosi kobietę o weryfikację jego wiarygodności pod numerem 997. Kobieta nie rozłącza się i wybiera numer na klawiaturze wskazany numer. Po chwili w słuchawce słyszy męski głos informujący o tym, że dodzwoniła się do komendy policji. W ten sposób oszust w oczach kobiety uzyskał potwierdzenie swojej wiarygodności. Fałszywy policjant informuje, że planowana jest prowokacja i za chwilę zadzwoni do niej pracownik banku, któremu ma podać dane oraz hasła kont bankowych. Kobieta przekazuje podane informacje fałszywemu pracownikowi banku i w tym momencie oszuści posiadając już dane do konta zdążą przelać środki,a także zaciągnąć na kobietę kredyt. Tym sposobem ofiara traci dorobek swojego życia.

W niektórych takich przypadkach sprawcy takich oszustw wywierają na ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym. Przekonuje osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Przestępcy podając się za funkcjonariuszy, grożą konsekwencjami prawnymi, jeżeli ich rozmówca nie będzie współpracował. Tuż po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa.

Nieznany Numer

Badamy dla ciebie, kto stoi za nieznanym numerem aby w jednym miejscu zebrać wszystkie informacje o tym, kto jest po drugiej stronie słuchawki. Zawsze sprawdzaj z kim rozmawiasz i kto do ciebie dzwoni.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *