Oszustwo metodą na policjanta

Oszustwo metodą na policjanta – polega na tym, iż oszust w rozmowie telefonicznej podaje się za policjanta i doprowadza do przekazywania pieniędzy w celu rzekomych działań, które mają zmierzać do ochrony środków finansowych. Przykładowo ofiara może usłyszeć, iż środki są zagrożone kradzieżą w wyniku ataku hakerskiego czy możliwością zaciągnięcia kredytu przez osobę nieuprawnioną. Rzekomi policjanci mogą też przekonywać, iż ktoś z osób bliskich rozmówcy spowodował wypadek, a pieniądze są potrzebne, aby sprawca mógł wyjść z aresztu. Przestępcy instruują rozmówcę, aby ten przelał pieniądze na wskazane konto, albo przekazał gotówkę rzekomemu policjantowi.

Następnym przykładem może być metoda na policjanta i pracownika banku polega ona na tym, że dzwoni mężczyzna podający się za funkcjonariusza CBŚP z komendy miejscowości, której dokonywane jest przestępstwo. Oszust podaje wymyślony numer identyfikacyjny, a następnie prosi kobietę o weryfikację jego wiarygodności pod numerem 997. Kobieta nie rozłącza się i wybiera numer na klawiaturze wskazany numer. Po chwili w słuchawce słyszy męski głos informujący o tym, że dodzwoniła się do komendy policji. W ten sposób oszust w oczach kobiety uzyskał potwierdzenie swojej wiarygodności. Fałszywy policjant informuje, że planowana jest prowokacja i za chwilę zadzwoni do niej pracownik banku, któremu ma podać dane oraz hasła kont bankowych. Kobieta przekazuje podane informacje fałszywemu pracownikowi banku i w tym momencie oszuści posiadając już dane do konta zdążą przelać środki,a także zaciągnąć na kobietę kredyt. Tym sposobem ofiara traci dorobek swojego życia.

W niektórych takich przypadkach sprawcy takich oszustw wywierają na ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym. Przekonuje osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Przestępcy podając się za funkcjonariuszy, grożą konsekwencjami prawnymi, jeżeli ich rozmówca nie będzie współpracował. Tuż po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.