Jak rozpoznać przestępstwo na wnuczka?

Jak rozpoznać przestępstwo na wnuczka?

Każdy, kto sądził, że era przestępstw na telefon już dawno przeminęła, strasznie się mylił. Dziś przeżywamy prawdziwy renesans oszustów, którzy po uzyskaniu dostępu do pokaźnych baz danych, dzwonią do starszych ludzi i starają się wyłudzić od nich oszczędności ich życia. Jeśli obawiasz się, że może spotkać Cię podobna sytuacja, koniecznie przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, po czym możesz poznać potencjalnego oszusta.

Ktoś dzwoni z nieznanego numeru

Jest bardzo niewiele sytuacji, w których twój wnuk lub wnuczka zadzwonią do Ciebie z nieznanego numeru. Zanim one wszystkie przelecą Ci przed oczami, zastanów się, dlaczego to właśnie Ty zostałaś wybrana. W końcu w sytuacji zagrożenia dzwonimy najpierw do naszego partnera, rodzica albo dobrego znajomego, który może nam doradzić. Z babcią najczęściej kontaktujemy się później, kiedy sytuacja już się uspokoiła. Jeśli więc dzwoni do Ciebie ktoś, kto przedstawia się tylko jako twoja wnuczka lub wnuk, a do tego nie potrafi wyjaśnić Ci, dlaczego nie używa swojego telefonu, to na sto procent oszustwo.

Dana osoba nie chce się przedstawić

Osoba, która chce wyłudzić od Ciebie pieniądze, przeważnie nie ma pojęcia, jak nazywają się twoje wnuki, dlatego nie przedstawia się z imienia, ale jako wnuczka albo wnuk. Oszust jest dobrze wyszkolony i wyłapie od razu, kiedy zasugerujesz jakieś imię albo podpowiesz mu, co powiedzieć, żeby zyskać twoje zaufanie. Nie panikuj i postaraj się przeprowadzić szybki test. Zapytaj, czy dana osoba ma na imię w sposób, który jeszcze nie pojawił się w twojej rodzinie. Jeśli osoba po drugiej stronie odpowie, że to jej imię, po prostu się rozłącz i nie zawracaj sobie więcej głowy telefonami przychodzącymi z tego numeru.

Przedstawiona historia jest chaotyczna i niespójna

Wbrew pozorom oszuści nie są doskonale przygotowani. Wykonują kilkaset tego typu telefonów dziennie, nie mają więc czasu przygotować spójnej opowieści, która idealnie pasowałaby do charakteru twojego wnuka albo twojej wnuczki. Zamiast panikować, posłuchaj tego, co oszust ma Ci do powiedzenia. Jeśli sytuacja, którą Ci przedstawia, jest niespójna, nie zadawaj pytań i nie szukaj za oszusta odpowiedzi. Rozłącz się, mówiąc, że skontaktujesz się z rodzicami swoich wnuków i ustalisz, co się tak naprawdę dzieje. A potem skontaktuj się z bliskimi i upewnij, że na pewno nic się nikomu z nich nie stało.

Nieznany Numer

Badamy dla ciebie, kto stoi za nieznanym numerem aby w jednym miejscu zebrać wszystkie informacje o tym, kto jest po drugiej stronie słuchawki. Zawsze sprawdzaj z kim rozmawiasz i kto do ciebie dzwoni.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *