Jak rozpoznać fałszywy sklep internetowy?
W internecie, w szczególności w okresach przedświątecznych, pojawiają się najróżniejsze, nowe sklepy internetowe, które zachęcają nas do zakupów dość niskimi w porównaniu ze znanymi nam podobnymi markami gadżetów, zabawek czy innych ciekawych przedmiotów. Fałszywy sklep często nie jest jednak zrobiony porządnie i możemy spokojnie rozpoznać oszustwa. Musimy tylko poświęcić na to kilka minut i skorzystać z ciekawych narzędzi.
Czy ta firma w ogóle istnieje?
Na stronie sklepu internetowego muszą znaleźć się jego dane. Jeśli nigdzie nie możesz ich znaleźć albo podany jest tylko adres e-mail do kontaktu, to znaczy, że prawdopodobnie nie jest to legalna, zarejestrowana działalność. Jeśli jednak dane są podane, zweryfikuj je bardzo dokładnie, zaczynając od NIPu. Sprawdź w KRS, czy taki NIP w ogóle istnieje i czy należy do tej samej firmy. Może się okazać, że oszust “pożyczył” sobie numer identyfikacji podatkowej od innego, podobnie nazywającego się przedsiębiorstwa. Koniecznie zweryfikuj też siedzibę firmy. Jeśli sklep handluje dużym towarem, to na pewno nie mieści się w mieszkaniu właściciela, ale ma osobną siedzibę. Jeśli adres jest podany, możesz tam podjechać albo prześledzić go za pomocą Google. Jeśli firma nie jest zaznaczona na mapach albo podany adres nie istnieje, to będzie to dla Ciebie najlepszy znak, że coś się nie zgadza i że najpewniej to oszustwo.
Czego brakuje na stronie, a powinno być?
Oszuści bardzo rzadko zawracają sobie głowę przygotowaniem porządnie wyglądającej, spełniającej przyjęte standardy strony. Mają regulamin z szablonu albo ukradziony od firmy zajmującej się podobną działalnością, metody płatności ograniczają się do szybkiego przelewu i blika, a kontaktu brak. To typowy schemat fałszywego sklepu internetowego. Zanim cokolwiek kupisz, poklikaj po zakładkach i zobacz, czy są one uzupełnione. Możesz zwrócić też uwagę na to, czy teksty na stronie nie są tłumaczone albo przekopiowane z innego miejsca. Brak regulaminu to ogromny sygnał ostrzegawczy. Jeśli w ogóle nie znajduje się on na stronie albo jest napisany w języku innymi niż polski, natychmiast zamknij zakładkę i więcej nie odwiedzaj tej witryny. Jeśli nie masz regulaminu, nie wiesz w ogóle, czy to co kupujesz, to prawdziwy towar.
Co inni mówią o tej stronie?
Dobrym sposobem na zweryfikowanie tego, czy nie mamy do czynienia z oszustem, jest sprawdzenie opinii innych użytkowników na ten temat albo daty utworzenia danej strony. Jeśli ma ona mniej niż miesiąc, ale chwali się jednocześnie, że działa od wielu lat, to coś jest ewidentnie nie tak. Do tego brak negatywnych ocen nie oznacza, że stronie można na pewno zaufać. Jeśli nie możemy znaleźć o niej ani słowa w internecie, to oznacza, że nikt jeszcze nie dokonał w niej zakupu albo nie zdążył napisać ostrzeżenia. Brak ocen nie wskazuje na porządny sklep. Pojedyncze pozytywne oceny mogą być spreparowane, szczególnie jeśli znajdują się one na stronie sklepu. Jeśli nigdzie nie możesz znaleźć nikogo wypowiadającego się o sklepie, to oznaka, że sklep jest zbyt nowy, żeby mu zaufać, szczególnie jeśli coś jeszcze wzbudza twoje podejrzenia.