Jak nigeryjscy oszuści wyłudzają pieniądze?

Jak nigeryjscy oszuści wyłudzają pieniądze?

Oszustwo nigeryjskie to coraz rzadziej występujący rodzaj wyłudzenia. Na szczęście ludzie są coraz czujniejszy i nie dają się złapać na byle co. Trzeba jednak przyznać, że i oszuści z czasem sięgają po sprytniejsze sztuczki i nie raz grają na emocjach. Okazuje się, że wymuszenie pieniędzy lub przedmiotu dalej nie jest dla nich trudne, bo osób, które nie znają się na tym oszustwie, wciąż jest sporo.

Mechanizm takiego oszustwa jest bardzo prosty. Wszystko zaczyna się od napisania do sprzedawcy, najczęściej po angielsku, często z nadzieją, że nie zna on dobrze tego języka. Potem dogadujemy szczegóły przesyłki i umawiamy się na przelew. Na pierwszy rzut oka nic nie wzbudza naszych podejrzeń poza tym, że ktoś z zagranicy kupuje na polskich serwisach aukcyjnych. Dochodzimy wtedy do jednego z dwóch scenariuszy. Albo pojawia się fałszywy dowód przelewu z banku oszusta, który zostanie zrealizowany dopiero po wysłaniu potwierdzenia nadania paczki, albo zaczyna się kręcenie z problemami z płatnością.

Oszust ma znacznie większe szanse na to, że trafi na kogoś porządnego, kto jeszcze nigdy nie został oszukany tą metodą. Zaczyna więc kręcić o tym, że przelew został puszczony, ale bank nie chce wygenerować mu potwierdzenia albo nie może znaleźć go w swojej księdze na rachunku. Zazwyczaj gra uroczą starszą panią, która kupuje prezent dla dziecka albo nie zna się za dobrze na bankowości i nie wie, co ma robić. Jeśli taka strategia nie działa i sprzedający dalej nie chce nadać paczki, osoba może żądać natychmiastowego zwrotu swoich pieniędzy albo nadania paczki i zaczyna grozić, że zawiadomi odpowiednie służby.

Wiele osób decyduje się na wysłanie paczki albo odesłanie pieniędzy, bo zwyczajnie się boi. Nie wiemy, czy dana osoba mówi prawdę i jeśli nie sprawdzimy, czy nie mamy przypadkiem do czynienia z oszustwem, możemy zupełnie się tego nie domyśleć. Kiedy nadajemy paczkę, kontakt momentalnie się urywa, a pieniądze nie przychodzą. Tak samo dzieje się, jeśli wyślemy pieniądze, choć co odważniejsi oszuści mogą utrzymywać, że ich nie dostali i dalej wymagać przesłania sobie paczki. A nasz strach wzrasta i możemy z tego powodu faktycznie ją wysłać, zwłaszcza jeśli oszust obiecuje, że odeśle nam pieniądze z powrotem.

Nieznany Numer

Badamy dla ciebie, kto stoi za nieznanym numerem aby w jednym miejscu zebrać wszystkie informacje o tym, kto jest po drugiej stronie słuchawki. Zawsze sprawdzaj z kim rozmawiasz i kto do ciebie dzwoni.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *