538627368 spamuje ci telefon?

538627368

Któż z nas nie spotkał się z sytuacją, w której dzwoni do nas obcy numer, czasem raz, a czasem powiela to, jeśli nie odbieramy? Albo czy znasz sytuację, w której przychodzi na twój numer powiadomienie SMS o treści: „Musisz uiścić wpłatę, inaczej twoja paczka nie zostanie dostarczona…”? Czy wiesz, że ma to swoją fachową nazwę? Wydzwanianie i smsowanie obcych numerów, często wielokrotnie, nazywamy spamem telefonicznym.

I niestety, nadal większość z nas nie ma pojęcia, jak sobie z nim radzić, ani skąd się tak naprawdę bierze. A bierze się między innymi stąd, że za często udostępniamy nasze dane wszem i wobec. Powinniśmy to ograniczać, zwłaszcza podawanie numeru telefonu. Pamiętaj o tym i jeśli nie ma takiej potrzeby, nie udostępniaj swojego numeru komórkowego. Zwłaszcza, gdy widzisz, że ta opcja jest dodatkowa, nieobowiązkowa. Wówczas wystarczy podać adres mailowy, gdy mówimy, na przykład o zapisywaniu do Newslettera czy gdy logujemy się do sklepu internetowego.

Kiedy jednak dochodzi do sytuacji, że ów męczący numer znów wydzwania, pamiętaj o kilku zasadach: przede wszystkim – nie masz obowiązku odbierać! To, że mama czy babcia się skrzywią i powiedzą: „Odbierz telefon, to tak nieładnie” nie powinno być wyznacznikiem twoich decyzji. Wyjaśnij wówczas bliskim, że nie odbierasz obcych połączeń ze względu na bezpieczeństwo. Szerz tę wiedzę, bo właśnie zwłaszcza ludzie starsi i w średnim wieku powinni dowiedzieć się, że odbieranie od obcych numerów wiąże się z jakimś ryzykiem, niebezpieczeństwem. Przez to, że nie zdają sobie z tego sprawy, tak często osoby z tych grup wiekowych padają ofiarą oszustw, manipulacji, naciągactwa. Aby zmniejszyć ryzyko, że twój bliski zostanie oszukany, manipulowany i naciągany, na przykład na podawanie swoich danych czy pieniężnie, musisz otwarcie z nim o tym porozmawiać; o tym, że spam telefoniczny istnieje i że takich połączeń nie należy odbierać.

Bardzo ważne jest też, abyście weryfikowali dzwoniące do was numery w internecie. Wpisujcie je w przeglądarkę, a zobaczycie, jak wiele informacji na ich temat wam się wyświetli. W ten sposób nie tylko sami poszerzycie wiedzę na temat danego numeru, ale będzie mogli również sami informować innych o tym, co się dzieje po odebraniu połączenia od niego. Aby zobrazować wam, jak to wygląda, chcemy przedstawić wam, czego dowiedzieliśmy się o numerze 538627368 po wpisaniu go w przeglądarce.

Wyświetliły się informacje, na przykład taka, że jest to numer komórkowy, zarejestrowany w sieci T-Mobile Polska. Został on zidentyfikowany jako potencjalne oszustwo związane z reklamą. Numer jest oceniany przez użytkowników negatywnie. Był wyszukiwany aż 571 razy, ostatnio zaledwie parę chwil temu. W dziale komentarzy czytamy: „Reklama rehabilitacji w domu”, „U mnie też cisza po odebraniu”, „Cisza po odebraniu telefonu”, „Nie wiem, kto to jest, to drugie połączenie, po odebraniu cisza.” Jak widzisz, wielu rzeczy można dowiedzieć się też samych komentarzy, dlatego również korzystaj z tej opcji i zostawiaj po sobie ślad.

Nieznany Numer

Badamy dla ciebie, kto stoi za nieznanym numerem aby w jednym miejscu zebrać wszystkie informacje o tym, kto jest po drugiej stronie słuchawki. Zawsze sprawdzaj z kim rozmawiasz i kto do ciebie dzwoni.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *