Wszechobecny problem uzależnienia od smartfona
Znasz to – niepohamowana chęć sięgania po telefon w każdym miejscu, o każdej porze. Zawsze. Zawsze po to, by przejrzeć wszystkie interesujące media – nieważne, że już je dziś przeglądałeś sto razy. Ważne, że coś pcha cię do tego, by znów wziąć do rąk, odblokować, przejrzeć kolejno Instagrama, Facebooka, Messengera (a nuż ktoś napisał? A jak nie, to poczytać stare rozmowy), TikToka i YouTuba. Tylko jak długo można żyć w takim marazmie, być takim leniwym, uśpionym, skoncentrowanym jedynie na płytkich sprawach, nie mających żadnego znaczenia w świetle namacalnej rzeczywistości? Pocieszymy cię mówiąc, że nie jesteś sam.
Wielu, zwłaszcza młodych ludzi, zmaga się teraz z problemem uzależnienia od telefonu komórkowego. Gdziekolwiek są, cokolwiek nie robią – telefon musi być pod ręką. Nawet jeśli korzystają równocześnie z innego medium! Na przykład przy oglądaniu filmu muszą zaglądać co kilka, kilkanaście minut do telefonu – przecież na Insta ktoś mógł wrzucić fotkę, relację, a na Facebooku nie można przegapić ani jednego posta! Trzeba być stale na bieżąco. Najlepiej odświeżać co trzydzieści sekund. Chcemy jednak zaoferować ci pomoc, w związku z czym ułożyliśmy listę zmian, jakie powinieneś wprowadzić do swojego życia, aby znów przypominało ono… życie. Ciężko mówić o życiu, gdy od rana do nocy ma się głowę w telefonie.
Na początek zadbaj o siebie – jeśli czujesz, że potrzebujesz konsultacji psychologicznej, wybierz się do psychologa. Jeżeli jesteś jeszcze dzieckiem, pamiętaj, że w placówce oświaty, do której uczęszczasz, powinieneś mieć zapewnioną pomoc psychologiczną za darmo. W ten sposób możesz pójść do specjalisty w każdej chwili i zasięgnąć jego porady lub po prostu się wygadać.
Jeżeli jesteś osobą dorosłą, ale nie masz czasu na wizyty – przestań tak myśleć! Czas poświęcany dla siebie samego to jazda obowiązkowa. Możesz nie mieć czasu na stanie w korkach i to jest zrozumiałe. Ale konsultacja psychologiczna to zwyczajny element dbania o siebie. Zatem proponujemy ci opcję spotkania z psychologiem online, jeżeli uważasz, że nie starcza ci czasu.
Kolejną zmianą, jaką miałbyś lub miałabyś wprowadzić, to oczywiste ograniczenie telefonu komórkowego. Wprowadź kilka drobnych reguł – na przykład – nie używaj telefonu przy jedzeniu. Niech jedzenie będzie dla ciebie świętością. Wynoś wtedy telefon do innego pokoju lub odłóż w dalekie od ciebie miejsce. Nawet, jeśli usłyszysz, że ktoś dzwoni – stawiaj się na pierwszym miejscu. Teraz to posiłek rządzi, to on jest królem. To bardzo zdrowe, bo uczy cię zasady uważności.
Poza tą jakże ważną zasadą, wprowadź również inną, chyba jeszcze ważniejszą – odkładaj telefon minimum godzinę przed snem. Zadbaj o prawidłową higienę snu. Męczenie wzroku i dostarczanie dodatkowych bodźców, podczas gdy ciało powoli odpływa ku krainie snów, nie jest dobrym pomysłem. Godzina przed to optymalny czas. Trzymaj się tego.
Dodaj sobie również jakieś fajne zajęcie, które będzie dla ciebie dobrą opcją wypoczynku. To tak zamiast telefonu – abyś zachęcił samego siebie do jakichś konkretnych aktywności.