Kolejny raz dzwoni. Czy odebrać 787890439?

787890439

Po raz kolejny w danym dniu widzimy nieznany numer na wyświetlaczu. Nie odbieramy. Dlaczego? Otrzymaliśmy podpowiedź z systemu, że dzwoni telemarketer albo spam. Czasem trzeba poczekać chwilkę zanim pojawi nam się taki komunikat. Jest to o tyle pomocne, że nie musimy sprawdzać samemu kto próbował się z nami skontaktować. Niestety, nie zawsze mamy taki komunikat. W takim przypadku trzeba samemu sprawdzić dany numer w wyszukiwarce, albo zainstalować odpowiednią aplikację zna telefon. Program taki można pobrać z ikonki „Sklep Play”. Aplikację wybieramy pod względem oferowanego oprogramowania telefonu (Windows Mobile, Android, Symbian, iPhone), rozmiaru programu oraz odpłatności za korzystanie.

Każdą próbę oszustwa to znaczy wyłudzenia danych osobowych, danych do kont bankowych czy podszywanie się pod kogoś innego na portalu społecznościowym należy zgłaszać do odpowiednich instytucji, służb. Bardzo popularny jest zespół badawczy – CERT Polska. Zajmuje się on monitorowaniem podejrzanych stron; analizowaniem zgłoszeń dotyczących oszustw Internetowych i telefonicznych; analizą oraz ochroną cyberbezpieczeństwa; reagowanie na każdy incydent związany z wyłudzeniem danych osobowych, danych do kont bankowych oraz włamań na konta w portalach społecznościowych; współpracą z innymi podmiotami zajmującymi się podobną tematyką; tworzenie raportów o ilościach przeprowadzonych czynności sprawdzających; edukowanie społeczeństwa w sprawach ceberbezpieczeństwa i wiele innych.

Na stronie CERT Polska jest możliwość zgłoszenia każdego incydentu oszustwa związanego z cyberbezpieczeństwem. Wystarczy wypełnić stosowny formularz: https://incydent.cert.pl/phishing. Każde zgłoszenie jest weryfikowane przez co najmniej dwóch pracowników CERT Polska. W przypadku gdy dostajemy wiadomość SMS z podejrzanych linkiem, warto też go zweryfikować pod względem prawdziwości. Taką wiadomość można przesłać do weryfikacji na numer 799448084. Po przeanalizowaniu informacji zawartej w SMS, jeśli domena zostanie potwierdzona jako podejrzana, trafi na stosowną listę. Taki spis jest aktualizowany co 5 minut i ogólnie dostępny na stronie CERT Polska. Lista ostrzeżeń o niebezpiecznych stronach istnieje od prawie dwóch lat. Możemy na niej znaleźć ponad 42 tysiące niebezpiecznych domen. Ponad 30 tysięcy zostało ujawnionych w 2021 roku. W ubiegłym roku wpisywano średnio 93 domeny każdego dnia (na tą listę), czyli ponad 250% więcej niż w 2020 roku. Najczęstszymi niebezpiecznymi domenami z jakimi możemy się spotkać są: .site, .me., xyz. Największą liczbę atakowanych podmiotów odnotowano na portalu społecznościowym Facebook, olx, orlen, inpost. Walka z oszustami wcale nie jest łatwym zadaniem. Ale za to jest bardzo satysfakcjonującym zajęciem. Dzięki pracownikom CERT Polska wiele osób nie dało się oszukać, a ich konto bankowe nie zostało naruszone.

Jeśli mowa o finansach warto przedstawić oszusta, który specjalizuje się w tej dziedzinie. Dzwoni z wielu numerów, jednak najbardziej popularny jest 787890439. Operatorem +48787890439 jest T-Mobile Polska. Ciężko jest zlokalizować miasto, z którego dzwoni a nawet województwa. Właściciel tego numeru jest znany w całej Polsce. Radzę nie odbierać, gdy zobaczymy ten numer na wyświetlaczu telefonu komórkowego. Jeśli jednak się skusimy to usłyszymy automatyczną sekretarkę lub człowieka

Dzwoniący z tego numeru proponuje nam „ulgę od długu”. Specjalizuje się w oszustwach dotyczących wyłudzania danych osobowych. Większość z nas słysząc że dzwoni ktoś w sprawie posiadanego długu, wpada w panikę, zakłopotanie. I właśnie na to liczy oszust, który proponuje nam pomoc w wyjściu z zadłużenia. Co ma z tego oszust? Mówi, że wystarczy mu mała prowizja. Niestety to nie jest prawda. Zapłatę za „pomoc” oszust weźmie sobie sam o ile podamy mu stosowne dane. Użytkownik numeru +48787890439 prosi nas o pełnomocnictwo, w celu reprezentowania nas w instytucji / instytucjach, gdzie mamy zadłużenie. W praktyce wygląda to tak, że podając dane osobiste typu imię nazwisko, adres zamieszkania, pesel oraz numer dowodu osobistego, sami prowadzimy do nieszczęścia. Osoba posiadająca takie dane może wziąć na nas kredyt, pożyczkę czy inne zobowiązania.

Z numerem +48787890439 powiązane są również inne na przykład +48606630221 albo +48882182503. Dużo osób ostrzega przed odbieraniem połączeń z tych numerów. Dzwonią w tej samej sprawie, oszustwo wygląda tak samo. Blokując jeden z nich, zaraz możemy się spodziewać kolejnego połączenia z nieznanego numeru. Numerów dotyczących „ulgi od długu” jest o wiele więcej. Parę osób napisało w sieci, że blokują nawet dziesięć każdego dnia. Także problem z oszustami ciągle istnieje. A liczba zgłoszeń dotycząca kradzieży pieniędzy z konta jest coraz częstsza. Można się przed tym ochronić na kilka sposobów. Nigdy nie wolno podawać danych osobistych nikomu, w szczególności przez telefon. Ostrożność w sieci to podstawa. Nie można wchodzić w każdy link, który zostanie nam przesłany. Nigdy nie wiadomo co się za nim kryje.

Nieznany Numer

Badamy dla ciebie, kto stoi za nieznanym numerem aby w jednym miejscu zebrać wszystkie informacje o tym, kto jest po drugiej stronie słuchawki. Zawsze sprawdzaj z kim rozmawiasz i kto do ciebie dzwoni.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *