Czy odbieranie nieznanych numerów jest bezpieczne?

Czy odbieranie nieznanych numerów jest bezpieczne?

Za nieznanymi numerami, kryją się różne osoby. W większości przypadków są to oszuści. Aczkolwiek są wyjątki. Jest mały odsetek połączeń z obcych numerów, które można bezpiecznie odebrać. Ale zanim odbierzemy trzeba zweryfikować obcy numer. Jak to zrobić? Wystarczy w wyszukiwarce wpisać numer nieznanego numeru. Jeśli nie znajdziemy żadnej strony z wpisywanym przez nas numerem to można z dużą pewnością odebrać takie połączenie. Brak informacji w Internecie o nieznanym połączeniu to dobre wiadomości. Najprawdopodobniej dzwoni do nas osoba prywatna na przykład ktoś z rodziny albo znajomy zmienił numer i chciał się z nami skontaktować. W przypadku wpisania obcego numeru w wyszukiwarce i wyświetleniu kilku bądź kilkunastu stron z tym numerem, możemy spodziewać się niebezpiecznego połączenia.

Odbieranie nieznanych numerów najczęściej nie jest bezpieczne. Dlaczego? Nigdy nie wiadomo, kto dokładnie kryje się za obcym numerem, dlatego trzeba sprawdzać każde takie połączenie. Bardzo często intuicja nas nie zawodzi i za nieznanym numerem kryją się oszuści. Ich celem jest wyłudzenie od nas danych osobowych czy też danych do kont bankowych. Wszystkie działania oszustów sprowadzają się do jednego. Chcą wzbogacić się naszym kosztem. Wydzwaniają o różnych porach po kilkanaście razy dziennie. Można powiedzieć, że dla nich noc nie istnieje. Coraz częściej odnotowuje się połączenia z obcych numerów nawet w nocy. Myślę, że dzieje się tak bo oszust myśli że ktoś odbierze „na śpiocha”. Zdarzają się sytuację w których odbieramy telefon a nawet nie patrzymy na wyświetlacz, bo jesteśmy zbyt zaspani. I właśnie na takie działanie liczy oszust.

Jakie numery są ostatnio najbardziej aktywne?

W ostatnim czasie mamy pięć najbardziej aktywnych numerów. Są one opisane w naszej kategorii „telefony” oraz w pasku bocznym. Są to numery takie jak: 451409200, 451409600, 799626361, 538576263 oraz numer 799350141.

Jak działa oszust? Czasami wystarczy tylko odebrać nieznany numer, a już nalicza nam się dodatkowa kwota do abonamentu. Tak działa dużo numerów zagranicznych np. kierunkowy +45 (przypisany jest do Danii). Kolejną kwestią jest wyłudzenie danych wrażliwych. Odbierając obcy numer i rozmawiając z osobą dzwoniącą, narażamy siebie na straty finansowe. Już wytłumaczę o co chodzi. Bardzo często mamy do czynienia z zaproszeniami na jakieś spotkania tematyczne. I tu możemy spotkać się z dwoma metodami oszustw. Pierwsza to wyłudzenie naszych danych, aby potwierdzić tożsamość i „zapisać nas na listę gości”. Druga metoda polega na tym, że na takich spotkaniach, bardzo często są przedstawiane super oferty. Osoba opowiadająca o danym produkcie mówi tak przekonująco, że nabieramy się i podpisujemy jakieś podejrzane umowy. Najczęściej są to umowy spłaty kredytowej na produkt, który został nam „wciśnięty”. Oczywiście nie jest on warty swojej ceny, a zapisy w takiej umowie bardzo często okazują się niekorzystne dla nas.

Kolejnym przykładem, dlaczego nie warto odbierać nieznanych numerów są „przedstawiciele” danego banku. Osoba dzwoniąca informuje nas, że mamy zadłużenie w ich banku i trzeba zapłacić w ciągu paru dni, aby nie zostały naliczone jakieś duże odsetki. Często wysyłają nam jakiegoś linka, albo przekierowują na stronę płatności. Oczywiście żadnego zadłużenia nie mamy. Jakbyśmy mieli to otrzymalibyśmy taką informację listownie za potwierdzeniem odbioru. Nie warto narażać siebie i swoją rodzinę na podejrzane przelewy, wyłudzanie danych. Oszust jest bardzo sprytny, pewnie nie jedna osoba dała się nabrać na jego słowa.

Nieznany Numer

Badamy dla ciebie, kto stoi za nieznanym numerem aby w jednym miejscu zebrać wszystkie informacje o tym, kto jest po drugiej stronie słuchawki. Zawsze sprawdzaj z kim rozmawiasz i kto do ciebie dzwoni.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *