601600005 odebrać czy odrzucić?

601600005

Niechciane połączenia to coraz częstszy problem. Telemarketerzy, osoby podające się za przedstawicieli banków, ogólnie oszuści potrafią skutecznie uprzykrzyć nam życie. Niekiedy na wyświetlaczu telefonów widzimy po kilkanaście nieodebranych połączeń z nieznanych numerów. Blokując jeden, zaraz widzimy informację, że kolejny dzwoni. Numery, które różnią się od siebie tylko ostatnimi trzema cyframi, ale początki mają takie same, najczęściej są od tego samego nadawcy. Najlepiej nie odbierać nieznanych numerów, gdy nie wiemy kto kryje się po drugiej stronie słuchawki. Jeśli zależy nam tylko na informacji czy to telemarketer polecam wpisać numer w wyszukiwarkę Internetową. Gdy widzimy kilka stron z tym numerem, to raczej jest to jakieś oszust. Wystarczy przeczytać nagłówek danej strony (nie klikając w nią) i będziemy w stanie określić czy dane połączenie jest bezpieczne czy lepiej unikać tego numeru. Czasem zdarza się, że numer jest wpisany na stronie Internetowej i jest bezpieczny. W takim wypadku widzimy do kogo należy na przykład: Państwowa Inspekcja Sanitarno-Epidemiologiczne, Komisariat Policji w danym mieście, Urząd Miasta czy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Numery instytucji tego typu są ogólnie dostępne w sieci i można je odbierać. Ale częściej widzimy tytuł strony; „(numer telefonu) negatywny, niebezpieczny, nękający”. Jeśli spotykamy się z podobnymi nagłówkami to możemy się spodziewać jakiegoś oszustwa czy naciągaczy pod takim numerem.

Gdy nie chcemy sami blokować niechcianych połączeń, najlepiej ściągnąć odpowiednią aplikację na swój telefon komórkowy. Wystarczy wejść w menu i kliknąć w ikonę „Sklep Play”. Tam wpisać odpowiednią frazę typu blokowanie połączeń, spam telefoniczny, spam SMS-owy, Hiya. Wybieramy taką która jest stworzona dla naszego systemu operacyjnego (Windows Mobile, Android, Symbian, iPhone). Jeśli zależy nam tylko na blokowaniu niechcianych połączeń to wybieramy najprostszą, gdyż zajmie nam mało miejsca w telefonie. Są również bardziej rozbudowane aplikację, które zajmują się spamem telefonicznym oraz SMS-owym. Trzeba się liczyć z tym, że takie programy zajmują więcej miejsca na telefonie. Należy sprawdzać czy wybrana przez nas aplikacja jest za darmo czy niestety trzeba za nią zapłacić. Ceny są różne, wszystko zależy od tego jak bardzo jest rozbudowana aplikacja.

Nękające numery potrafią skutecznie zepsuć nam dzień. Jest pewna grupa numerów, która jest często sprawdzana w sieci przez użytkowników. To znaczy, że wyjątkowo często wydzwaniają do ludzi. Jednym z takich numerów jest 601600005. Postanowiłam sprawdzić kto lub co kryje się za tym połączeniem. Kilkadziesiąt tysięcy użytkowników sieci, szukało informacji na temat tego numeru. Wiemy, że operatorem tego numeru jest Polkomtel, sieć Plus GSM. Osoba dzwoniąca a raczej nękająca innych ludzi przedstawia się za różnych polityków. Często mówi nieskładnie a na końcu w wypowiedzi słyszymy”. to wszystko wina Tuska”. Niektórzy użytkownicy sieci napisali, że dzwonią z propozycją jak uniknąć czy zakończyć szybciej kwarantannę. Odbierając numer +48601600005 możemy spodziewać się wszystkiego, jednak najczęściej wypowiedzi czy zachęty dotyczą polityków. Mówi na kogo mamy głosować w wyborach, narzuca swoje zdanie. Dużo osób zgłosiło, że osoba ma albo udaje akcent. Równie dobrze może to być jakaś prowokacja, aby ludzi źle nastawić na osoby rządzące. Konkretnego celu osoby dzwoniącej nie jestem w stanie stwierdzić. Pewne jest to, że nęka ludzi o różnych porach dnia i nocy.

Podsumowując, niektóre nieznane nam numery łatwo zweryfikować za pomocą wyszukiwarki Internetowej. Wystarczy wpisać interesujący nas numer telefonu by dowiedzieć się czy połączenie jest bezpieczne czy lepiej odrzucić/zignorować. Gdy mamy już dość blokowania każdego numeru z osoba, który okazuje się spamem bądź telemarketerem, polecam zainstalować odpowiednią aplikację. W zależności jaki mamy system operacyjny w komórce: Windows Mobile, Android, Symbian czy iPhone taką aplikację ściągamy. Programy takie mają za zadanie włączyć ze spamem telefonicznym, ale są też takie które zwalczają niepożądane SMS-y. Powinniśmy się zastanowić na czym nam najbardziej zależy. Oczywiście można ściągnąć aplikację, która blokuje spam zarówno telefoniczny jak i SMS-owy. Często takie rozbudowane programy są płatne, więc trzeba dokładnie przemyśleć swój wybór.

Najlepiej by było w ogóle nie odbierać nieznanych nam numerów. Uważam tak, ponieważ zauważyłam że jeśli raz odbierzemy to później ciężko się uwolnić od nękających nas numerów. To tak jakby gdzieś mieli zapisane, że raz odebraliśmy więc i drugi raz może się to zdarzyć. Można powiedzieć że oszuści funkcjonują dzięki nam. Wystarczy odebrać telefon, a niektórzy są tak przekonujący, że nie jedna osoba daje się nabrać i podaje informację, które akurat interesują dzwoniącego. Najczęściej chodzi o wyłudzenie danych osobowych, danych do kont płatniczych czy podszywanie się pod kogoś na portalach społecznościowych. Wszystkie tego typu oszustwa mają coś ze sobą wspólnego: pieniądze. Oszustom chodzi o korzyści materialne. Potrafią dużo zrobić, aby zarobić. Nie myślą o czyjejś krzywdzie. Dlatego tak ważne jest abyśmy to my zachowali szczególną ostrożność i nigdy nikomu nie podawali, żadnych danych, nie wchodzili w podejrzane linki (nawet jeśli dostaliśmy go od koleżanki/kolegi). Często się zdarza, że bez namysłu wchodzimy w każdy link czy filmik, który dostaliśmy od znajomego. Nawet nie myślimy, że ktoś mógł się włamać tej osobie na konto, a wiadomość nie została przesłana przez właściciela konta.

Oszustwa szczególnie w sieci są najczęściej spotykane. Taka osoba czuje się bezkarna po drugiej stronie monitora komputera czy też komórki. Ze względu na to, że nie widzimy oszusta na żywo czuje się anonimowy i działa na całą Polskę. Dlatego uchronić nas może tylko i wyłącznie ostrożność. Jeśli spotkamy się z próbą wyłudzenia danych osobowych warto udać się z taką informacją na Policję. Im więcej takich zgłoszeń, tym lepiej.

Nieznany Numer

Badamy dla ciebie, kto stoi za nieznanym numerem aby w jednym miejscu zebrać wszystkie informacje o tym, kto jest po drugiej stronie słuchawki. Zawsze sprawdzaj z kim rozmawiasz i kto do ciebie dzwoni.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *