Zadbaj o smartfona dzięki tym poradom

Zadbaj o smartfona dzięki tym poradom

Kupując nowego smartfona lub używając naszego ulubionego telefonu, przeważnie skupiamy się aby służył nam jak najlepiej. Nie myślimy w takim momencie, aby dbać o niego czy przeprowadzać prace serwisowe aby wydłużać jego żywotność. Dbanie jednak o własnego smartfona pozwoli cieszyć się nam nim dłużej, a także wydajniej pracować czy używać go bardziej komfortowo. W tym tekście prezentujemy pięć przydatnych wskazówek i czynności, które warto wykonywać, aby dbać o nasz telefon.

Regularne czyszczenie fizyczne

Pierwszym sposobem, który pozwala zadbać o naszego smartfona jest regularne czyszczenie go fizycznie. Jest to wbrew pozorom bardzo przydatna wskazówka gdyż przeważnie nie nigdy tego nie robimy. Na smartfonie może zbierać się brud a także bakterie. Sam telefon może wyglądać również nieestetycznie i niekorzystnie. Chcąc zatem dbać o naszego smartfona powinniśmy zaopatrzyć się w specjalną piankę do czyszczenia urządzeń elektronicznych, a także szmatkę do czyszczenia ekranu oraz ręczniki papierowe i patyczki higieniczne, którymi będziemy usuwali brud z trudno dostępnych miejsc. Regularne czyszczenie smartfona nie jest trudne ani skomplikowane, a pozwala cieszyć się eleganckim smartfonem, czy ostrymi zdjęciami wykonanymi przy pomocy wyczyszczonego obiektywu. Delikatnie warto również czyścić gniazdo ładowania, w którym może zbierać się i ubijać kurz, a także gniazdo słuchawkowe. Dzięki temu ładowanie i słuchanie muzyki będą wydajniejsze.

Ochrona fizyczna smartfona

Bardzo ważną podpowiedzią, z której warto skorzystać, jeśli chcemy dbać o swojego smartfona jest zapewnienie mu odpowiedniej ochrony. Telefony narażone są podczas codziennego intensywnego użytkowania na wiele uszkodzeń. Zdecydowanie warto jak zainstalować na naszym telefonie szkło hartowane lub folię zabezpieczającą na przednim panelu, a także obudowę. Jeśli zależy nam na zachowaniu jak najoryginalniejszego wizerunku telefonu, warto wykorzystywać te przezroczyste. Telefon nie będzie wtedy narażony aż w tak dużym stopniu na zarysowania kluczami, które często nosimy w kieszeni wraz ze smartfonem, czy upadki, gdyż obudowa będzie amortyzowała siłę uderzenia. Dzięki takim zabezpieczeniem nasz smartfon z pewnością wytrzyma dłuższe użytkowanie. Ten ruch, warto wykonać szczególnie w bardzo drogich modelach, gdzie wymiana wyświetlacza lub pęknięta obudowa mogą być niezwykle kosztowne.

Zarządzanie aplikacjami i pamięcią telefonu

Kolejnym sposobem na dbanie o smartfona jest odpowiednie zarządzanie aplikacjami oraz pamięcią. Telefon posiada ograniczoną pamięć wbudowaną, która wraz z zapełnianiem się działa mniej wydajnie. Aby zatem uniknąć obniżenia funkcjonalności smartfona warto pozbyć się zbędnych aplikacji. Możemy zrobić to też odinstalowując te aplikacje, z których już nie korzystamy, a nawet te systemowe, które były zainstalowane standardowo takie jak np. pogoda czy kalendarz. Im mniej aplikacji na telefonie tym szybsze jego działanie. Aplikacje możemy również przenosić na kartę pamięci, którą posiadamy. Dzięki temu sam telefon nie będziesz tak obciążony, a filmy czy aplikacje z muzyką będziemy mogli użytkować z karty pamięci. Przydatną podpowiedzią jest również regularne i cykliczne usuwanie zbędnych plików, z których już nie korzystamy z telefonu. Pozwoli to utrzymać porządek w naszych plikach na smartfonie, a także przyspieszyć go i zadbać o poziom naszej pamięci.

Regularne czyszczenie i optymalizowanie cyfrowe

Jeśli już zadbaliśmy o pamięć naszego smartfona, warto również pomyśleć o jego regularnym cyfrowym czyszczeniu i optymalizacji. Przede wszystkim regularnie np. co tydzień należy uruchamiać ponownie telefon. Uruchomienie ponowne sprawi iż zostaną zamknięte wszystkie procesy uruchomione od poprzedniego włączenia się od telefonu, które mogą działać w tle i zabierać cenne zasoby procesora. Warto również wykorzystywać wbudowane aplikacje do optymalizacji smartfona, które usuwają zbędne i tymczasowe pliki czy optymalizują go pod kątem wydajności. Jeśli nie posiadamy wbudowanej aplikacji systemowej do tego celu, możemy pobrać ze sklepu Google Play aplikacje tzw. „One Click Optimization”. Są to aplikacje, które umożliwiają jednym kliknięciem wyczyszczenie telefonu ze zbędnych plików cyfrowych, a także jego przyspieszenie. Dobrym pomysłem jest również regularne aktualizowanie systemu operacyjnego Android, jeśli będzie to możliwe. Nowsze wersje oprogramowania przeważnie usprawniają nasz telefon, a także zwiększają jego bezpieczeństwo.

Porada: Jeśli nasz telefon użytkujemy już długi czas i nie sprawuje się on najlepiej, dobrym pomysłem jest przywrócenie go do ustawień fabrycznych. Jest to opcja pozwalająca na usunięcie wszystkich plików z telefonu i przywrócenie go do takiego stanu, w jakim został wyjęty z pudełka. Dzięki temu będziemy mogli liczyć na najlepszą optymalizację i rozpocząć korzystanie z niego w niemal idealnym stanie.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Jednym z najważniejszych sposobów dbania naszego smartfona jest zadbanie o kwestie bezpieczeństwa. Aktualnie rynek złośliwego oprogramowania dla smartfonów rozwija się dynamicznie a ataki na urządzenia mobilne stały się już powszednie. Przez telefon przeglądamy internet, a także dokonujemy wielu transakcji np. bankowych czy urzędowych. Przechowujemy również na nim swoje newralgiczne dane, czy hasła do wielu kont. Warto zatem zadbać również o zabezpieczenie naszego smartfona i zwiększyć poziom bezpieczeństwa.

Przede wszystkim, w tym celu powinniśmy mieć najnowszą wersję systemu Android lub iOS. Powinniśmy również zainstalować antywirusa wiodącej firmy antywirusowej, który będzie sprawdzał i monitorował nasze urządzenie. Niektóre antywirusy posiadają funkcję skanowania w czasie rzeczywistym i blokują strony o wysokim ryzyku, które po prostu nie zostaną uruchomione. Oprogramowanie tego typu pozwala również skanować pliki, które wgrywamy na nasz telefon np. z komputera lub obieramy z internetu. Bardzo często wymieniamy się nimi między znajomymi i nie sprawdzamy, czy są one bezpieczne pod kątem zawirusowania. Powinniśmy również na bieżąco dbać o aktualność oprogramowania antywirusowego.

Nieznany Numer

Badamy dla ciebie, kto stoi za nieznanym numerem aby w jednym miejscu zebrać wszystkie informacje o tym, kto jest po drugiej stronie słuchawki. Zawsze sprawdzaj z kim rozmawiasz i kto do ciebie dzwoni.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *