Oszustwa w okresie przedświątecznym

Oszustwa w okresie przedświątecznym

Okres przedświąteczny jest przepełniony pogonią za idealnymi i w miarę tanimi prezentami, które spodobają się osobie obdarowywanej. To nie tylko doskonały czas dla sprzedawców, którzy mogą wyrównać roczne normy, ale także dla oszustów, którzy chętnie przywłaszczą sobie pieniądze niczego nieświadomych klientów. W tym czasie jak nigdy indziej w roku trzeba uważać, żeby nie da się oszukać.

Odebranie paczki za opłatą

Oszustwo na SMS z informacją o paczce czekającej na odbiór jest popularne przez cały rok, ale w okresie przedświątecznym szczególnie łatwo jest się na nie nabrać. Coraz więcej ludzi faktycznie oczekuje na paczki z prezentami, dlatego nie dziwi ich podobna wiadomość. Pamiętaj jednak, że żadna firma kurierska nie wysyła SMSów, w których znajdują się linki do płatności albo nie wymagają potwierdzenia oczekiwania na przesyłkę za pomocą wpisania numeru swojej karty kredytowej. Nigdy nie podawaj takich danych, nawet jeśli faktycznie boisz się, że paczka może do Ciebie nie dotrzeć albo czekasz na ważną przesyłkę.

Wysyp okazji na portalach ogłoszeniowych

Na portalach ogłoszeniowych w czasie przedświątecznym pojawia się cała masa okazji. Część z nich bez wątpienia jest prawdziwa, bo ludzie czują, że to doskonały czas na pozbycie się na szybko starego sprzętu albo uzyskanie gotówki na prezenty. Są jednak oszuści, którzy chętnie podpinają się pod ten trend i pod pozorem pośpiechu z uwagi na święta zachęcają swoje ofiary do szybkiego decydowania się i podejmowania skrajnie nieracjonalnych decyzji. Pieniądze, które straci się w wyniku takiej transakcji, są już praktycznie nie do odzyskania, a konto, na które poszły pieniądze, zapewne nie należy do oszusta.

Fałszywe sklepy wysyłkowe

W okresie przedświątecznym pojawia się strasznie dużo fałszywych sklepów internetowych, które sprzedają elektronikę albo rzadkie przedmioty kolekcjonerskie za rozsądne kwoty. Wiele osób się na nie decyduje, płacą, a towary nigdy nie dochodzą. Niestety wiele osób nie wie nawet, że ma do czynienia z oszustwem. Czasami takie sklepy wysyłają zamówione przedmioty, ale okazują się one niezgodne z opisem albo są używane lub zniszczone. Dlatego w okresie przedświątecznym dobrze jest korzystać tylko ze sprawdzonych źródeł, nawet jeśli długo trzeba czekać na przesyłkę. Tylko to zapewnia bezpieczeństwo w okresie świątecznym.

Nieznany Numer

Badamy dla ciebie, kto stoi za nieznanym numerem aby w jednym miejscu zebrać wszystkie informacje o tym, kto jest po drugiej stronie słuchawki. Zawsze sprawdzaj z kim rozmawiasz i kto do ciebie dzwoni.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *