Połączenie z numeru 734818127

734818127

Czasami zastanawiamy się czy jest możliwość zgłoszenia gdzieś potencjalnego oszusta, nie wciągając w to policji. Jest zespół badawczy CERT Polska, który zajmuje się ochroną cyberbezpieczeństwa. To właśnie oni weryfikują każde zgłoszenie o potencjalnym przestępstwie. Sprawdzają również podejrzane domeny, które znajdują się w linkach otrzymanych w wiadomości SMS lub email. CERT Polska zajmuje się monitorowaniem zagrożeń, reagowanie oraz weryfikacja każdego zgłoszenia, walka z oszustami oraz złośliwymi domenami, raportowaniem najnowszych wskaźników cyberbezpieczeństwa, współpraca z innymi instytucjami zajmującymi się ochroną cyberbezpieczeństwa i wiele innych funkcji. Jeśli nie chcemy zgłaszać incydentu związanego z oszustwem to najlepiej samemu sprawdzać nieznany numer. Jak to zrobić? Wbrew pozorom nie jest to trudne. Wystarczy mieć Internet. W wyszukiwarkę Internetową wpisujemy interesujący nas numer i zatwierdzamy. Najczęściej widzimy kilka witryn powiązanych z naszym numerem. Już po samym nagłówku jesteśmy w stanie stwierdzić czy numer jest bezpieczny. Bardzo często jeśli połączenie zostało zgłoszone, to w tytule strony widzimy hasła: niebezpieczny, nękający, irytujący. Takie informacje pozwalają nam przypuszczać, że za tym numerem kryje się oszust, robocall, telemarketer itp. Innym wynikiem może być pojawienie się konkretnej placówki, albo instytucji. Co oznacza, że właśnie z tymi miejscami jest powiązany nieznany numer, więc możemy oddzwonić i zapytać w jakiej sprawie do nas dzwoniono. Brak wyników związanych z naszą wyszukiwaną frazą, oznacza że połączenie należy do osoby prywatnej. Jest to dobra i zła informacja. Możemy wykluczyć oszustów, telemarketerów czy robocall. Niestety dalej nie wiemy kto do nas dzwonił i w jakiej sprawie. W takim wypadku należy oddzwonić, albo poczekać aż sam jeszcze raz zadzwoni.

Postanowiłam, że i ja sprawdzę numer 734818127, który ostatnio był często wyszukiwany w sieci. Operatorem tego numeru jest T-Mobile Polska. Lokalizacji nie udało mi się ustalić. Numer został zgłoszony jako nękający. Z tego numeru dzwoni automatyczna sekretarka oraz człowiek. Oferują usługi ubezpieczeniowe OC. Dzwonią do ludzi, którzy nawet nie posiadają prawo jazdy, co oznacza że numery pod które dzwonią są przypadkowe. Po odmowie rozmowy lub poinformowaniu, że nie jest się zainteresowanym, dalej widzimy połącznia z tego numeru. Mimo, że prosimy o wykasowanie numeru z ich rejestru, nic to nie daje. Dalej odnotowuje się połączenia z bardzo podobnych numerów. Oszuści nie mają tylko jednego numeru a parę np.: +48734818128, +48734818131, +48734818132, +48734818133 i wiele innych. Jeśli zobaczymy połączenia z tych numerów albo bardzo podobnych to znaczy, że dzwoni ta sama osoba. Lepiej nie odbierać, bo będzie ciężko się uwolnić od nękających połączeń. Myślę, że polisy które oferują mogą być nie do końca najlepszymi rozwiązaniami dla nas. Najprawdopodobniej jest to zwyczajny pretekst, mający na celu wyłudzenie od nas danych osobowych. Osobiście nie chciałabym zweryfikować intencji osób dzwoniących z tych numerów. Lepiej nie odbierać, niż później żałować, że się nacisnęło zieloną słuchawkę. Odbierając dajemy szansę, nadzieje oszustowi że uda mu się uzyskać interesujące go informację.

Podsumowując nie zawsze warto sugerować się wpisami na stronach internetowych. Łatwo komuś zniszczyć dobre zdanie, ale odbudować je, jest bardzo ciężko. Często jest to wręcz niemożliwe. Powinniśmy sprawdzać każdy numer nieznany. Dajemy sobie szansę na uchronienie się od niebezpiecznych sytuacji. Na weryfikację danego numeru wystarczy nam 15 minut. Więcej stracimy czasu na zgłaszanie kradzieży, wyłudzeń. Dlatego tak ważne jest zapobieganie. Warto zgłaszać każdy podejrzany link, włamanie na konto społecznościowe czy wyłudzenie danych osobowych. W ten sposób jesteśmy w stanie uchronić innych osób. Im więcej zgłoszeń tym większa szansa na ukrócenie działań oszustów. Warto pamiętać hasło, którym kieruję się w życiu: „W grupie siła”. Jeśli mamy wątpliwości co do otrzymanych linków, należy je rozwiać.

Nieznany Numer

Badamy dla ciebie, kto stoi za nieznanym numerem aby w jednym miejscu zebrać wszystkie informacje o tym, kto jest po drugiej stronie słuchawki. Zawsze sprawdzaj z kim rozmawiasz i kto do ciebie dzwoni.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *